Relacje z zawodów

Bieg na Bobrach

W niedzielę 10 kwietnia wystartowałem w charytatywnym Biegu na Bobrach. Start i meta zawodów znajdowały się we wsi Bobry koło przystanku kolejowego trasy Częstochowa-Radomsko(kilka km przed Radomskiem). Trasa biegu prowadziła poprzez okoliczne wioski i w około 2/3 była asfaltowa, reszta duktami leśnymi. Dystanse były do wyboru 5 i 10 km. Ja oczywiście wybrałem morderczy dla mnie dystans 5 km. Na miejsce zawodów dotarłem wraz z moimi kibicami 5 minut przed startem(!). Leśnych dróg w okolicznych lasach nie zapomnę nigdy. Wystartowałem prawie bez spóźnienia, trasę pokonałem żwawym truchtem bez odpoczynku. Kilka osób wyprzedziłem, miejsce i czas nie są ważne. Moimi wiernymi i cierpliwymi kibicami byli: Amelcia, Lenka, Gosia i Paweł. Zawody zorganizowane były profesjonalnie. Było sporo atrakcji, zamiast wpisowego wrzucaliśmy datki do puszek na ciężko chorą dziewczynkę. Wystartowało około 100 zawodniczek i zawodników. Mojej relacji pewnie nikt nie przeczyta, ale poproszę Jarka o jej zamieszczenie, żeby zawstydzić te Ludki, które startują a nic nie piszą. Za stronę płacimy, a jest praktycznie martwa, zresztą jak i klub. Pozdrawiam wszystkie Ludki.

Zakończenie XI JPNW

W niedzielę 3 października wreszcie udało mi się szczęśliwie dotrzeć na XI Puchar Jurajski Nordic Walking, a była to już ostatnia edycja odbywająca się w Poczesnej. Przy pięknej pogodzie jakimś cudem udało mi się zająć pierwsze miejsce w kategorii, Janek był trzeci, Włodek tym razem poza podium. Dużo zawdzięczam Darii S. która goniąc mnie przez cały dystans 5km nakręcała mnie do szybszego tempa i doprowadziła do skrajnego wyczerpania a gdyby było jeszcze 500 m do mety pewnie by mnie dogoniła, a tak zrobiłem niezły wynik,oczywiście jak na moje możliwości. Po południu po usilnych namowach państwa S. wziąłem udział w Biegu Godzinnym Zabieganych. W zawodach z Ludków brał jeszcze udział Sławek i dwóch Michałów. Przeczłapałem bo tak trzeba nazwać moje bieganie 18 okrążeń stadionu Budowlanych tj. 7.578 km, gdzie Sławek i Michał K. przebiegł 29 kółek a Michał H. 33 okrążenia.

Zakończenie X JPNW

Trzech Ludków wystartowało w trzeciej (i ostatniej) rundzie Jurajskiego Pucharu Nordic Walking. Zawody odbyły się na pięknych trasach w Janowie Borku. W głównej konkurencji, czyli marszu NW najszybszym Ludkiem okazał się Janek i jako jedyny stanął na podium. Adrian i Włodek zajęli dalsze miejsca. Konkurencję biegu ukończył tylko Włodek i pozwoliło mu to zająć wysokie szóste miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu. Mimo pandemicznych
obostrzeń impreza była bardzo udana, za co chwała organizatorom i przyrodzie (za super pogodę). Fajnie, że udało się podtrzymać dziesięcioletnią tradycję tych zawodów, mimo iż w skróconym zakresie.

Michał(y) w akcji

W niedzielę 30.08.2020r. dwa Michały oraz gościnnie Krystian wystartowali w biegu na 10km upamiętniającym bitwę pod Mokrą. Na dystans biegu składały się dwa okrążenia po 5km o nawierzchni asfaltowej (3,5km) oraz szutrowej (1,5km). Na starcie ustawiły się 191 osoby. Jako pierwszy na mecie pojawił się Michał H. z czasem 45’24 uzyskując nowy rekord osobisty na dystansie 10km. Powracający do biegania po kontuzji Krystian dobiegł do mety z czasem 51’51. Michał K. uzyskał czas 55’19.

W niedzielę 27.09.2020r. jako jedyny reprezentant LL stanąłem na starcie charytatywnego biegu na 7km. Warunki pogodowe były już mocno jesienne a nawet zaryzykuję stwierdzenie, że wczesno zimowe. Limit uczestników wynosił 70 osób. Tuż po starcie trzymałem się z przodu stawki i ostatecznie na metę dotarłem na 4 miejscu OPEN z czasem 29’16, natomiast w kategorii wiekowej M16-29 zająłem pierwsze miejsce.

Red Bull 400

15 sierpnia wraz z Łukaszem wystartowałem w bardzo specyficznym, wymagającym biegu Red Bull 400. Zawody te polegają w jak najszybszym wbiegnięciu/wspięciu się z samego dołu Wielkiej Krokwi na sam szczyt rozbiegu. Na dystansie 400 m pokonujemy ok. 140 m przewyższenia. Tego dnia ze względu na ograniczenia związanie z pandemią odbyły się 3 biegi. Pierwszy o nazwie „Rozbieg” startował o godzinie 9:30. Bieg drugi „Ku słońcu” o godzinie 13, natomiast ostatni „Wieczorne sprinty” o 16:30. Wszystkie biegi odbywały się na takich samych zasadach. W każdym biegu maksymalny limit uczestników wynosił 200 osób oraz dodatkowo, żeby zapewnić odpowiednio dużo miejsca dla uczestników, starty odbywały się w grupkach po ok. 30 osób. Grupy startowały co 15 min i był to limit w którym uczestnicy musieli dotrzeć na metę.
Wraz z Łukaszem zapisaliśmy się na bieg „Ku słońcu” (po udostępnieniu formularza rejestracyjnego, miejsca znikały w ekspresowym tempie i po kilku minutach listy startowe były już zamknięte). Grupy startowe układane były alfabetycznie według nazwisk, tak że Łukasz startował grupie pierwszej, natomiast ja w drugiej.
Od tego momentu opisane są moje własne odczucia dotyczące biegu. Relacja Łukasza znajdzie się poniżej.
Stojąc na starcie i patrząc przed siebie bardzo mocno odczuwało się wielkość skoczni i to w taki sposób, że nogi same się uginały, a w głowie pojawiały się myśli typu: „Na co ja się zapisałem…” Zastanawiam się co myślą osoby stające na starcie patrząc na skocznię mamucią w Planicy. Tak, zawody Red Bull 400 odbywają się na skoczniach narciarskich rozmieszczonych na całym świecie. Wraz z moimi towarzyszami z grupy przeprowadziliśmy szybką rozgrzewkę, później Adam Małysz dodał nam trochę otuchy swoim krótkim przemówieniem i wystartowaliśmy. Pierwsze 70 m pokonałem sprintem zajmując miejsce na początku stawki i zaczęła się wspinaczka. Po łącznie ok 110 m nogi odmawiały już posłuszeństwa, więc wszystko zależało już od głowy i determinacji dotarcia na szczyt. W najtrudniejszym odcinku nachylenie wynosiło 37 stopni. Po całej „wieczności” dotarłem do progu skoczni na którą wspiąłem się po specjalnie rozłożonym drewnianym podeście i rozpocząłem wspinaczkę na rozbieg. Powiedzenie „to tylko 100 metrów” w tym przypadku nie nastawiało optymistycznie. Krok po kroku, utrzymując równe tempo zmierzałem w stronę mety. Muszę jeszcze dodać, że start w takim biegu dał mi możliwość przyjrzenia się z bliska całemu obiektowi. Dosłownie z bliska, ponieważ  podczas wspinaczki głowa znajdowała się ok 0,5 m od sztucznej trawy a następnie rozbiegu. Unosząc głowę ku górze zobaczyłem znacznik „20 m do mety”. Szczerzę przyznaję, że to było najdłuższe i najgorsze 20 metrów w mojej niezbyt długiej karierze sportowej. Radość z dotarcia na szczyt pojawiła się u mnie po dobrych 15 minutach. Mógłbym napisać, że ból nóg był okropny, ale byłoby to kłamstwo. Przez kilka minut po mecie nóg w ogóle nie czuć. Dodatkowo pieczenie w płucach i krwawy posmak utrzymywały się przez dobre 45minut, a kaszel podczas próby zaśmiania się przez 2 kolejne dni. Po ochłonięciu i przemyśleniu na spokojnie całej imprezy z niecierpliwością wyczekuję aż ruszą zapisy na kolejną edycję za rok.
Garść statystyk:
Do mety dotarłem na 6 miejscu z 33 startujących w mojej grupie.
Czas jaki uzyskałem wynosi 6’07.
W całym biegu „Ku słońcu” uplasowałem się na 33 miejscu na 183 startujących
Sumując czasy ze wszystkich trzech biegów znajduję się na 110 miejscu. Startujących było 546.
W ramach ciekawostki mogę dodać, że tego dnia pobity został rekord skoczni i wynosi on aktualnie kosmiczne 3’37. Szok…

II Runda X Jurajskiego Pucharu NW - Pabianice, 23 sierpnia 2020

Dzień po wyczerpujących zawodach w Żarkach Letnisku część Ludków udała się na zawody do Pabianic. Nasz start był bardzo owocny. Rewelacyjną formę prezentuje Kamil, który okazał się najszybszym Ludkiem w marszu NW. Na podium stanął również Janek i niespodziewanie Adrian. Włodek, który jako jedyny wystartował (i ukończył) w marszu i biegu otrzymał nagrodę specjalną. Agnieszka kibicowała i robiła fotki.

Międzyklubowe zawody sprawnościowe, Żarki Letnisko, 22 sierpnia 2020

W sobotę rozegrano w Żarkach Letnisku zawody sprawnościowe w dwóch dyscyplinach: strzelectwie i darcie. Leśne Ludki zaprosiły przyjaciół z Częstochowy, Kłobucka i Złotego Potoka. W strzelectwie wystartowało 12 zawodniczek i zawodników. Konkurencja polegała na strzelaniu z wiatrówki do puszek po piwie po dobiegnięciu do stanowiska i załadowaniu broni. Zwyciężał zawodnik, który szybciej zestrzelił swoją puszkę. Uczestnicy rywalizowali systemem pucharowym w wylosowanych parach. W półfinałach Kamil pokonał Janka, a Włodek Kasię. W pojedynku o 3. miejsce Kasia wygrała z Jankiem. W finale zdecydowała szybkość Kamila i Włodek musiał się zadowolić drugą lokatą. W darcie wzięło udział aż 16 zawodników. System rozgrywek był również pucharowy. W półfinałach spotkali się faworyci Darek i Piotrek oraz rewelacje zawodów: Mirek i Agnieszka. W finale Darek z trudem zwyciężył Mirka. Ciekawostkami były dwa pojedynki, w których mężowie pokonali własne żony. Tajemnicą pozostanie, jak wpłynie to na dalsze współżycie. Szczególne podziękowania należą się gospodarzom Ewie i Jurkowi za przygotowanie spotkania oraz Uli i Darkowi za obranie worka ziemniaków i innych warzyw do pieczonek. Fajnie, że mogliśmy się spotkać w trudnym czasie, zachowując oczywiście dystans społeczny.

Tutaj dostępne są wyniki zawodów sprawnościowych.

JPNW 2020/1

Janek, Adrian, Włodek ,Kamil i Zbyszek to zawodnicy Leśnych Ludków którzy stawili się w Pabianicach koło Janowa na pierwszych zawodach w tym roku Pucharu Jurajskiego. Oprócz zawodów NW odbył się też bieg. Kijkarze mieli do pokonania 3.300m i dystans ten pokonały wszystkie Leśne Ludki oprócz Zbyszka. Były też sukcesy, czyli drugie miejsce Janka i Kamila w swoich kategoriach wiekowych a na mecie zameldowali się w kolejności: Janek, Kamil (pierwszy raz wyprzedził swojego starego na zawodach NW i tak już chyba zostanie), Adrian i Włodek. 15 minut po zawodach nordicowych wystartowali biegacze na dystansie o połowę krótszym  gdzie biegli Zbyszek, Kamil i Włodek i w takiej kolejności dobiegli do mety na więcej jak przyzwoitych miejscach biorąc pod uwagę fatalną pogodę czyli masakryczny upał. Zawody zorganizowane  w fajnym miejscu gdzie jeszcze nigdy tam nie startowaliśmy, trasa przyjemna w większości po lesie, więc pewnie w następnej rundzie pucharu za dwa tygodnie znowu się tam pojawimy. Oby nie było upału takiego jak dzisiaj.

Koronawirus

W majówkowy weekend razem z Łukaszem, Sławkiem oraz Michałem K. postanowiliśmy nadrobić biegowe zaległości. Zorganizowaliśmy (całkiem spontanicznie) mały cykl 3 biegów. Oczywiście wszystko odbywało się z zachowaniem wszelkich środków ostrożności!
 
1 maja pokonaliśmy 5 kilometrową trasę doskonale znaną z cyklu Parkrun Las Aniołowski. Jako pierwszy na mecie zameldowałem się z czasem 21’21 (gdyby bieg odbył się pod flagami Parkruna, to ustanowiłbym nowy osobisty rekord trasy). Mimo prowadzenia przez cały dystans, Łukasz dobiega do mety na drugim miejscu z czasem 21’36. Trzeci Sławek uzyskał 25’39 natomiast Michał K 25’55.

2 maja tym samym składem wystartowaliśmy z Olsztyna biegnąc nową ścieżką pieszo-rowerową do stacji ORLEN na Odrzykoniu po czym nawróciliśmy i tym samym odcinkiem wróciliśmy do punktu startowego. Przebiegnięta trasa liczyła 5km a kolejność na mecie prezentuje się następująco:

1. Łukasz 20’13
2. Michał H 21’02
3. Sławek 24’39
4 Michał K 24’54

Dnia 3 maja na zakończenie długiego weekendu wybraliśmy się do Blachowni. Niestety Michał K nie mógł tego dnia wystartować lecz szybko znaleźliśmy chętnego na bieganko. Tego dnia wystartował z nami Zbyszek Paszewski. Pojawiając się równo o 12 w miejscu, gdzie rok w rok odbywa się ognisko organizowane przez Jacka Chudego (serdeczne pozdrowienia Jacku!), zdecydowaliśmy, że z tego miejsca wystartujemy tylko, że… trzeba było wyznaczyć trasę o długości 5km. Przemierzając okoliczny zalesiony teren oraz okrążając Jezioro Blachownia, udało nam się wyznaczyć odcinek o długości 5000m. Teraz mogliśmy spokojnie wystartować, nie martwiąc się, że ktoś z nas pobiegnie inną trasą. Kolejność na mecie prezentuje się następująco:

1. Łukasz z czasem 20’40
2. Michał H z czasem 21’00 (trasa bez atestu, więc nie można zaliczyć tego wyniku jako nowe PB )
3. Sławek z czasem 24’56
4. Zbyszek z czasem 26’00

Każdego dnia warunki atmosferyczne nam sprzyjały tworząc tuż przed startem bardzo dobre okno pogodowe, które znikało tuż po zakończeniu biegu.

Sumując czasy uzyskane podczas wszystkich etapów, uzyskaliśmy:
1. Łukasz 15km czas: 01:02’29
2. Michał H 15km czas: 01:03’23
3. Sławek 15km czas: 01:15’14
4. Michał K 10km czas: 50’49
5. Zbyszek 5km czas: 26’00

Serdeczne pozdrowienia dla wszystkich Leśnych Ludków, naszych przyjaciół z zaprzyjaźnionych klubów, czytających tą krótką relację i nie tylko! Bywajcie w zdrowiu i obyśmy jak najszybciej spotkali się na linii startu a potem mety!

Bochnia 2020 Łukasz

12 lutego 2020 roku okazał się dniem szczególnym dla Naszego klubu. Losowanie drużyn, które niespełna miesiąc później zjadą  do biegowego piekiełka (a może jednak raju?) 212 metrów pod powierzchnią Bochni w tamtejszej zabytkowej kopalni soli, tym razem było dla LL wyjątkowo szczęśliwe. Los chciał, że powróciliśmy na 12 – godzinny Podziemny Bieg Sztafetowy po dwóch latach ze zdwojoną siłą, gdyż obie Nasze ekipy zostały wylosowane do startu w tegorocznej edycji biegu. Jak dotąd jeszcze nigdy w historii bocheńskie podziemia nie gościły Leśnych Ludków w takiej liczbie (i jak się później okaże – w takiej sile) jak tego roku.

Nasze obydwie drużyny skorzystały z „Dzikiej Karty”, dzięki czemu w reprezentacji LL znaleźli się zawodnicy – goście. I to nie byle jacy goście. Włodek Rajczyk zaprosił do zespołu „ Leśne Ludki 2” do biegowej współpracy znanego większości z Nas przyjaciela Klubu, ultramaratończyka, a w dodatku Osobowość Roku 2019 Plebiscytu Dziennika Zachodniegow kategorii: działalność społeczna i charytatywna, Darka Gutowskiego, który z niejednego pieca chleb jadał, a na biegowych trasach zdarł już trochę podeszw. Tymczasem „Leśne Ludki 1”, w których to po raz pierwszy miałem przyjemność wystąpić w roli kapitana, zdecydowały o zaproszeniu do ekipy innego biegowego wyjadacza, z którym część z Nas ma okazję startować na sobotnich zawodach z cyklu Park Run w Częstochowie. Mowa tu o Grzegorzu Kruku, który na co dzień jest członkiem grupy biegowej Press Glass. Kilometry wybiegane przez Gregora na zawodach mają podwójne znaczenie, gdyż nie tylko przyczyniają się do wzrostu formy, ale przekładają się na realną pomoc dla potrzebujących w ramach akcji charytatywnej firmy Press Glass – „Biegamy i wspieramy”. Każdy kilometr to 5 zł przekazane na potrzeby np. rehabilitacji i leczenia niepełnosprawnych dzieci. W tym miejscu warto dodać, że Nasz przyjaciel w ostatnich latach jest liderem rankingu Press Glass pod kątem zaliczonych startów i pokonanych kilometrów. Mając takie osobowości w składzie, obie ekipy mogły spokojnie przystąpić do przygotowań do tych kultowych dla Leśnych Ludków zawodów.

Późnym, piątkowym popołudniem 6 marca wyruszyliśmy do Bochni. Podróż przebiegła bez większych przygód (w tym momencie wspominam moją debiutancką wyprawę do kopalni w 2012 roku J…), a około godziny 20:00 nadszedł czas na pożegnanie z życiem na powierzchni. Wrócimy tu za około 40 godzin. Pora zstąpić do podziemi. W windzie jakby jaśniej niż ostatnimi razy, ale 212 metrów pod ziemią witają Nas już znajome widoki, zapachy i dźwięki… wszystko po staremu, ale my mamy nowe cele – rekord Klubu i przekroczenie bariery 150 kilometrów. Piątek, ważny dla aklimatyzacji w tych warunkach, upłynął na integracji. Lubię te chwile kiedy da się już wyczuć pewne pozytywne napięcie związane z sobotnim startem, ale jednocześnie zachowane są jeszcze duże pokłady luzu. Leśne Ludki, poza innymi tematami, wymieniały między sobą uwagi dotyczące taktyki jak i strategii na nadchodzący start. Nazajutrz wszystko miał zweryfikować nieubłagany zegar i chodniki ciasnego korytarza. W ramach Naszego drugiego hobby, tego wieczoru postanowiliśmy z Michałem rozegrać podziemny mecz szachowy - swoją drogą ciekawe, czy ktoś już wcześniej grywał tak głęboko?

Dość wcześnie – jak na tutejsze standardy – położyłem się spać i miałem okazję zapoznać się z niechlubną bohaterką nocy: suszarką do rąk, której dźwięk co jakiś czas przypominał mi, że Bochnia to interwały, zarówno w bieganiu jak i w spaniu…

 

Sobotni poranek upłynął szablonowo: pobudka, poranna higiena, śniadanie. W tym roku, jako kapitan, startowałem na pierwszej zmianie, a co za tym idzie brałem udział w uroczystym powitaniu uczestników i starcie honorowym. Po tych wszystkich formalnościach udaliśmy się do swoich stref startowych. Ja w swojej nie byłem osamotniony, gdyż klubowy kolega Andrzej Mielnik, reprezentujący LL 2, startował z tej samej strefy, ramię w ramię ze mną. Tak więc zaczęło się. Od teraz wszystkie przyziemne sprawy (a właściwie to naziemne J) znalazły się na dalszym planie, liczy się tylko Twoja drużyna, zegar i to, żeby pokonać jak najwięcej kilometrów.

Drużyna LL2 walczyła dzielnie z różnymi przeciwnościami i walkę tą finalnie wygrała, kończąc szczęśliwie zawody z rezultatem 54 okrążeń (15 Darek, 15 Andrzej, 13 Zbyszek, 11 Włodek), co dało 130 515 m i pozwoliło uplasować się na 58. Pozycji. W ekipie LL1 założony plan, czyli minimum 61 kółek i minimum 150 kilometrów wraz z upływem czasu był realizowany nawet z nawiązką, tak więc gdy przyszły pierwsze oznaki kryzysu mieliśmy komfort w postaci nadrobionego czasu. Michał, dla którego te zawody okazały się być niezwykle udanym debiutem, zaskoczył wszystkich i w momencie, w którym spodziewaliśmy się osłabienia, wystrzelił z nieprawdopodobną formą i utrzymał bardzo szybkie tempo przez trzy ostatnie okrążenia, co nie było bez znaczenia dla morale drużyny. Ostatecznie cel został osiągnięty, a przysłowiową kropkę nad „i” postawił Gregor, dając z siebie wszystko na ostatnim okrążeniu. Nabiegaliśmy 62 okrążenia(18 Gregor, 16 ja, 15 Michał, 13 Sławek), czyli łącznie 150 604 m, co dało Nam 26. miejsce – najwyższe w historii Naszych startów, z czego jestem bardzo dumny. 26 był także numer startowy Naszej sztafety co ma tu pewien wymiar symboliczny. 26 to także dwukrotność liczby 13, ale o „magii” trzynastki w kontekście tego jakże udanego startu przeczytacie już w innym tekście…J

Bochnia 2020 Michał

Bochnia 2020 okiem debiutanta

Witam wszystkim cieplutko, serdecznie. Moi drodzy, Michał z tej strony. W paru zdaniach postaram się opisać moje wrażenia oraz przemyślenia z udziału w bardzo trudnym biegu jakim jest 12 – godzinna podziemna sztafeta w Bochni. Pierwszy raz zadeklarowałem chęć wystąpienia w Bochni i jak wiecie, udało się! Tuż po wynikach losowania przystąpiłem do przygotowań. Moja drużyna została wylosowana jako 13-ta. Ten numer odegra jeszcze bardzo ważną rolę podczas biegu, także nie zapomnijcie o nim. Długie wybiegania, kompletacja potrzebnego wyposażenia, to wszystko będąc bardzo podekscytowany całym weekendem, który zbliżał się bardzo szybko. Nie mogłem się doczekać nie tylko biegu, ale także samego pobytu przez prawie 40 godzin ponad 200 metrów pod ziemią. Lecąc samolotem człowiek zdaje sobie sprawę jak wysoko się znajduje, wystarczy popatrzeć przez okienko, lecz zjechać windą dokładnie 212 metrów w głąb ziemi… Byłem ciekaw moich odczuć już tam na dole. Podróż na miejsce przebiegła bardzo sprawnie i już tylko minuty dzielimy mnie oraz moich towarzyszy przed zjazdem w miejsce bez zasięgu, podobno z wifi ale o tym opowiem trochę później. Wsiadamy z torbami do windy i ruszamy w dół. Po dosłownie chwili już jestem w miejscu, którego nie mogłem się tak bardzo doczekać. Pamiętam doskonale swoją pierwszą myśl po wyjściu z windy. „To już? 212 metrów pod ziemią? Niemożliwe” Prędkość z jaką winda dostarczyła nas na dół oraz brak skutków zmiany ciśnienia powodowały, że czułem jakbym znajdował się może 10m pod ziemią a nie 212m. Za to powietrze już było inne, nasycone solą. Zmierzając do miejsca noclegowego obserwowałem wszystko wokół mnie. Dotarliśmy do miejsca gdzie dnia następnego będzie strefa zmian i przed nami ukazały się schody jeszcze niżej. Ku zaskoczeniu moich towarzyszy, zjeżdżalnia obok była nieczynna z przyczyn technicznych, podczas biegu także. W tej chwili nie zdawałem sobie sprawy jak smutna jest to informacja. Przekonałem się o tym dopiero gdy trzeba było zejść a potem wrócić schodami na przerwie między startami. Pakiety startowe odebrane, łóżka wybrane, można zacząć integrację z resztą. Wspomniałem wcześniej o wifi? Faktycznie było, tylko że tak przeciążone, że nie było sensu tracić czasu na połączenie. Zamiast tego warto się skupić na relacjach interpersonalnych oraz na zaplanowanej już od dawna podziemnej partii szachów. Łukasz wygrał – gratulacje!Taki 40 – godzinny pobyt w miejscu odciętym od świata zewnętrznego pozwala się bardzo fajnie zresetować. Przyszła pora na ostatni sen przed biegiem. Rano wstaliśmy odpowiednio wcześnie aby zdążyć zjeść lekkie śniadanko, przygotować się i wszystkie potrzebne rzeczy do biegu. Każdą wolną chwilę wykorzystywałem na rozglądanie się na prawo i lewo podziwiając cały kompleks. Po godzinie 9-tej udaliśmy się do kaplicy św. Kingi na uroczyste otwarcie zawodów i honorowy start. Ten moment także poświęciłem na rozejrzenie się po kaplicy. Osoby startujące jako pierwsze udały się do odpowiednich stref, natomiast ja z resztą do strefy zmian. Wybiła godzina 10 i zaczęła się walka drużynowa oraz osobista, głównie z własnymi słabościami. Przed startem uprzedzano mnie, że w tak trudnym biegu jeszcze nie brałem udziału, więc podszedłem do tego z pokorą oraz chłodną głową. Przyszła pora na moją zmianę. Czas jakiego chciałem się trzymać, to ok. 12min na okrążenie. Jedno kółko pokonałem troszkę szybciej, inne troszkę wolniej. Cały czas będąc w pełni skupiony na pokonywaniu kolejnych metrów. Tuż po zmianie, kierując się do pierwszej nawrotki czuć było chłodne powietrze wtłaczane z zewnątrz, natomiast drugi koniec trasy był bardzo gorący. Dziewięć moich okrążeń przebiegło bez żadnych problemów. Kryzys pojawił się na okrążeniach 10-12 gdzie czasy bardzo niebezpiecznie zbliżały się do prawie 14min na okrążenie. Dodatkowo wtłaczane powietrze zrobiło się jeszcze zimniejsze, ponieważ na powierzchni zapadał już mrok i temperatura szybko spadała. Zdecydowałem założyć dodatkową koszulkę przed kolejnym okrążeniem. Brak zjeżdżalni powodował, że trzeba było pokonać schody w dwie strony co nie pomagało w zbieraniu energii na kolejne okrążenia. Pamiętacie, że „13” ma odegrać jeszcze bardzo ważną rolę? Przyszła pora na moje 13 okrążenie. Po zmianie pobiegłem do pierwszej nawrotki ale znacznie szybciej niż poprzednie okrążenia, zmęczenie nagle zniknęło jakby poprzednie 12 kółek w ogóle nie miały miejsca. Na ok. 30m przed strefą zmian podnoszę rękę aby sędzia poinformował przez mikrofon mojego zmiennika, że za chwilę będę w strefie zmian. Dobrze, że Łukasz wykazał się bardzo dobrym słuchem bo nikt nie spodziewał się, że dotrę do końca tak szybko. Nastąpiła zmiana i zatrzymałem swój zegarek. Czas 11’02. Poprzednie okrążenie zakończyłem z czasem 13’47. Ja byłem w szoku, Łukasz i Grzesiek także a Sławek w tym czasie pokonywał kolejne metry na trasie. Po tym okrążeniu czułem się bardzo dobrze. Pierwsze co zrobił Sławek po swoim okrążeniu, to zapytał się o mój czas lekko nie dowierzając gdy go usłyszał. Po krótkiej przerwie przyszła pora na moje 14 okrążenie. Na trasie biegu mijałem pozostałych zawodnikówjednego po drugim, łącznie osobami walczącymi o podium, widocznie już zmęczonych walką trwającą w tym momencie ponad 10h.  Do strefy zmian wpadam z czasem 10’29… na 14 okrążeniu! Sławek w szoku łapie się za głowę a Łukasz kwituje to dwoma słowami. „Powrót Króla”. Czasami takie dwa słowa potrafią podbudować człowieka i zmotywować do dalszej walki na trasie. Czasu do końca biegu zostało niewiele. Pora na moje ostatnie, 15 okrążenie w tym biegu. Czas 10’45. Trasa przebiegała przez środek kaplicy św. Kingi, więc podczas każdego okrążenia, przebiegając przez kaplicę wykonałem na sobie znak krzyża świętego. Schodząc z trasy czuję ogromną radość, że dałem radę, że nie zawiodłem drużyny, że pokonałem swoje słabości oraz że przetrwałem kryzys okrążeń 10-12. Ostatnie okrążenie tegorocznego biegu pokonał Grzesiek i mogliśmy się oficjalnie cieszyć z poprawionego klubowego rekordu. Zmęczenie po biegu zjawiło się bardzo szybko, więc po długiej kolejce do prysznicy, posiłku i krótkiej integracji, udałem się spać. Dnia następnego obudziłem się dosyć wcześnie i w wyjątkowo dobrej formie fizycznej, więc zdecydowałem, ze wybiorę się na wycieczkę. Przewodnik oprowadził grupkę chętnych po bardzo ciekawych zakamarkach kopalni, opowiedział kilka ciekawych historii. Ja słuchając owych historii znów rozglądałem się na prawo i lewo. Ostatnim punktem w harmonogramie zawodów była ceremonia wręczenia medali oraz nagród dla zwycięzców. Każda drużyna kolejno wchodziła na podium będąc oklaskiwana przez pozostałych. Po zakończeniu przyszła pora udać się do windy i wyjechać na powierzchnię. W sklepiku z pamiątkami zrealizowałem swój kolejny cel kupując lampkę solną do domu, która będzie mi przypominać o tej wyjątkowej imprezie. Już teraz deklaruję chęć wystąpienia w następnym roku i pozostaje mi oraz drużynie liczyć na szczęście w losowaniu. W chwili gdy piszę relację przebywam z przeziębieniem na zwolnieniu lekarskim, gdyż jak to mi powiedziano… „Każdy debiutant musi odchorować swój pierwszy pobyt w Bochni” Potwierdzam i zaznaczam, że warto było!

Pozdrawiam wszystkich.

Michał H.

PS. To naprawdę było 212 metrów pod ziemią?

PPS. Miało być parę zdań a wyszło jak zwykle…